معرفی کابل آلومینیوم

طی سال‌های اخیر، تولید کابل آلومینیومی نیز همانند سیم و کابل مسی، رونق گرفته و در حیطه صنعت برق و الکترونیک بسیار پر کاربرد محسوب می‌شود. رسانایی قابل قبول و ظرفیت بالای انتقال توان الکتریکی در کابل آلومینیوم موجب این امر شده است که صنعت‌گران استفاده از این کابل را نیز در اولویت خود قرار دهند. هدایت جریان الکتریسیته در صنایع بزرگی مانند پست‌های فشار قوی نیروگاه‌ها و تاسیسات برقی توسط این کابل صورت می‌پذیرد. البته کابل آلومینیومی به دلیل صرفه اقتصادی نیز مورد توجه است؛ چراکه کابل‌های مسی از نظر هزینه، بار اقتصادی بالایی را به تولیدکننده و در نتیجه خریدار وارد می‌کند، جایگزین نمودن این کابل صرفه اقتصادی به همراه دارد. به دلیل مزایای فراوانی که کابل آلومینیومی داراست، در چند سال اخیر شاهد مصارف متعدد آن در بخش‌های خانگی و صنعتی بوده‌ایم. با توجه به رواج و اهمیت شبکه‌های توزیع برق وعدم مقرون به‌صرفه بودن کابل‌های مسی، کابل آلومینیوم به خوبی توانسته در بسیاری از کاربردها جایگزین مناسبی برای کابل‌های مسی باشد. خواص فیزیکی مناسب و رسانایی خوب آلومینیوم، موجب وزن مناسب، رسانندگی خوب، انعطاف قابل قبول و مقاومت در برابر شرایط آب و هوایی و فیزیکی می‌شود که همگی برای ساخت کابل‌های برق، ویژگی‌های کلیدی و مهم هستند. استفاده از این فلز برای ساخت کابل برق، سابقه‌ای طولانی در ایران و دیگر کشورها دارد و به عبارتی دیگر، امتحان خود را در این عرصه پس داده است. از طرفی، شاید مس برای انتقال جریان، از آلومینیوم ایده‌آل‌تر باشد، اما انتخاب فلز مس به عنوان هادی سیم و کابل، در متراژهای بالا نمی‌تواند انتخاب خوبی باشد، چراکه وزن زیاد و هزینه بالای آن، دو مولفه نامطلوب محسوب می‌شوند که راه را برای ورود کابل آلومینیوم گشوده است.

خرید کابل آلومینیومی

کابل آلومینیوم چیست؟

کابل از چندین بخش مجزا تشکیل شده است که سه بخش اصلی دارد. هادی یا رسانا، عایق الکترونیکی و غلاف سه بخش اصلی کابل است. به کابل‌هایی که هسته و بخش مرکزی آن‌ها از فلز آلومینیوم تشکیل شده، کابل آلومینیوم می‌گویند. فلز آلومینیوم دارای هدایت‌گری مناسبی است، اما این فلز در مقایسه با فلز مس خاصیت رسانایی کمتری دارد، البته این بدین منظور نیست که الزاما کابل‌های آلومینیومی، عملکرد ضعیف‌تری دارند. استفاده از سطوح مقطع بیشتر، می‌تواند این نقیصه را جبران کند و با توجه به قیمت مناسب کابل آلومینیومی، این موضوع قابل توجیه نیز است. در واقع هر سایز از کابل آلومینیوم، جریان مجاز خاص خود را با توجه به متراژ و افت ولتاژ مسیر دارد. اگر به نکات فنی این فلز در حین کار توجه شود انتخاب ایده‌آل شما خواهد بود. 

 محصولات برق کوشان با ضمانت اصل کالا و قیمت مناسب 

 021-33994137 📞

loooogoooo

خرید کابل آلومینیومی

با توجه به مزایای بی‌شمار کابل آلومینیوم و انواع متفاوت این کابل، توصیه می‌شود در هنگام خرید کابل برق آلومینیوم به تناسب مکان و کابل خریداری شده دقت نمایید. طبیعتا مهم‌ترین عامل در تعیین قیمت کابل، سطح مقطع و تعداد رشته‌هاست. به عنوان مثال قیمت کابل آلومینیومی سه فاز زمینی که عموما ۴ یا ۵ رشته است، از یک کابل ۲ یا سه رشته، بیشتر است. برای انتخاب صحیح کابل آلومینیومی با توجه به ظرفیت آن‌ها؛پیشنهاد می‌شود از جدول کابل آلومینیومی استفاده کنید.

بهتر است پیش از خرید کابل آلومینیومی نکات زیر را در نظر بگیرید.
• آمپر یا توان مورد نیاز برای مشتری یا خریدار
• حداکثر جریان مورد نیاز برای هر کابل در سایز مورد نظر
• در نظر گرفتن مولفه‌هایی مانند افت ولتاژ و مسافت کوتاه برای کابل آلومینیومی
• داشتن استاندارد و برند اصالت کالا که نمایانگر مرغوبیت کالا می‌باشد
• میانگین دمای فضایی که کابل نصب می‌شود.
• درجه مقاومت حرارت خاک
• نوع عایق کابل (pvc یا xlpe)
• توجه به عمق دفن در زمان خرید کابل‌هایی که زیر زمینی هستند
• میزان فاصله در کابل‌ها
• توجه به قیمت سیم آلومینیومی
• جنس و مقاومت روکش کابل

کابل آلومینیوم

🔻🔻🔻🔻🔻🔻🔻

🔥 خرید استثنائی پرتو الکتریک با تضمین کیفیت و قیمت 🔥

🔺🔺🔺🔺🔺🔺🔺

قیمت کابل آلومینیوم

قیمت کابل برق آلومینیوم همواره به دلیل عوامل غیر مستقیم و مستقیم مانند نوسانات بازار ارز دلار و مولفه‌های تاثیر گذار خود محصول مانند سطح مقطع، نوع زره دار یا فاقد زره بودن، تعداد رشته‌ها، برند کارخانه تولید کننده، سایز و اندازه کابل آلومینیوم می‌تواند بر بازه قیمت تاثیر به سزایی داشته باشد. به طور مثال قیمت کابل آلومینیومی زمینی که در نوع تک‌فاز ارائه می‌شود، از قیمت کابل برق آلومینیومی زمینی سه‌فاز پائین‌تر است، البته قیمت کابل برق آلومینیومی سه فاز زمینی به مولفه‌هایی مانند تعداد رشته‌ها و سطح مقطع آن وابسته است. جهت اطلاع از طیف نرخ از حداقل تا حداکثر را می‌توانید با مشاهده قیمت روز کابل آلومینیومی در سایت بیابید؛ یا به منظور اطمینان بیشتر به سامانه خدمات آنلاین یا تلفنی سایت متصل شوید.

مشخصات کابل آلومینیومی

داشتن قدرت رسانایی و هدایت الکتریکی قابل قبول، نخستین شاخصه مطلوب برای انتخاب کابل آلومینیومی است. اما این کابل‌ها شاخصه‌های دیگری نیز دارند که استفاده از آن‌ها را برای برخی پروژه‌ها مناسب و در برخی کاربردها نیز نامناسب خواهد بود.

مهم‌ترین ویژگی‌های کابل آلومینیومی، عبارت‌اند از:
✔️ مقاومت بالاتر آلومینیوم و در نتیجه رسانایی کمتر نسبت به مس
✔️ وزن کمتر و مناسب بودن برای کاربردهای هوایی
✔️ اکسیداسیون‌پذیری آلومینیوم از مس بیشتر است و این موضوع موجب می‌شود که کابل‌های مسی  برای اماکنی که در معرض رطوبت هستند، گزینه‌ی بهتری باشند.
✔️ هزینه نسبتأ ارزان و مقرون به صرفه بودن کابل آلومینیوم توانسته در مقایسه با انواع کابل‌های مسی که به خاطر قیمت بالا، آمار سرقت آن‌ها فراوان است، امری مطلوب و خوشایند باشد.
✔️ انعطاف و شکل‌پذیری ذاتی مس از آلومینیوم بیشتر است و این قضیه موجب استحکام بهتر کابل‌های مسی است.
✔️ آلومینیوم ضریب انبساط دمایی بالایی دارد و در هوای خیلی گرم یا در صورت عبور جریان بالا، کابل آلومینیومی منبسط شده و یا حتی گرمای خیلی زیاد موجب ذوب شدن آلومینیوم نیز خواهد شد.
✔️ کارایی مشابه کابل آلومینیومی با سطح مقطع کمی بالاتر نسبت به کابل مسی، به خصوص برای خطوط فشار ضعیف، با وجود قیمت مناسب‌تر، انتخابی معقولانه به نظر می‌رسد.

مشخصات کابل آلومینیومی

انواع کابل آلومینیوم

کابل‌های آلومینیومی دارای انواع متفاوتی هستند که با توجه به نوع و عملکرد آن‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. اینک به چند نمونه از کابل آلومینیومی می‌پردازیم که دارای شرایط ویژه و مطلوب برای انتخاب هستند.

کابل آلومینیوم خودنگهدار

این کابل در اغلب سیستم‌های تک‌فاز و سه فاز برق مورد استفاده قرار می‌گیرد. روند انتقال جریان برق در این گونه کابل‌ها بدین صورت است که جریان برق را از منابعی مانند پست‌های برق به مراکز صنعتی و تولیدی، خانگی و سیستم‌های کشاورزی و آبیاری می‌رساند. جنس رشته‌های سیمی این کابل غالبأ از فلز آلومینیوم است اما از پلی اتیلن کراسلینک نیز تولید می‌شود. با استفاده از این کابل عملکرد بهتری را در خاصیت مکانیکی و الکتریکی کابل‌ها شاهد هستیم. نوع عملکرد این کابل با سطح مقطع و تعداد رشته تعیین می‌شود، گفتنی است رشته‌های موجود در این کابل نول، فاز یا مسنجر (روشنایی موجود در معابر نگه‌دارنده‌) می‌باشد.

کابل آلومینیوم خودنگهدار
کابل آلومینیومی افشان

کابل آلومینیومی افشان

کابلی است که قدرت انعطاف‌پذیری بالایی دارد تا جایی‌که به کابل نرم معروف است، قابلیت خم‌شدگی بالای کابل بدون تغییر در ساختار، آن را به کابلی محبوب تبدیل کرده است. این کابل در صنایع تولید لوازم خانگی مانند تلویزیون یا تجهیزات الکترونیکی رایانه مورد استفاده قرار می‌گیرد. در کل این کابل به دلیل خاصیت فیزیکی در موقعیت‌هایی که نیازمند خمش کابل هستیم، گزینه مناسبی محسوب می‌شود. باید گفت این کابل برای موقعیت‌های خارج از اماکن سربسته طراحی نشده، چراکه بافت کابل در مقابل آسیب‌های احتمالی از جمله تغییرات جوی و دمایی، نور خورشید، هجوم حشرات آسیب‌پذیر است.

کابل آلومینیومی هوایی

کابلی که در اماکن خارجی مانند دکل‌های برق و تیرها مورد استفاده قرار می‌گیرد و از لحظ کاربرد سه دسته را شامل می‌شود.

کابل‌های آلومینیومی Acc یا هوایی: این کابل‌ها در ولتاژهای کم یا متوسط دارای عملکرد بهتری هستند. نوع آلومینیوم مورد استفاده در هادی آن آلیاژی است که از مقاومت مکانیکی کم و هدایت الکتریکی بیش‌تر برخوردار است. اغلب مناسب استفاده در مکان‌هایی که دارای تنش مکانیکی یا کششی پایین‌تر هستند، در زمان نصب به شکل روکش‌دار یک لایه، دو لایه از جنس Xipe مورد استفاده قرار می‌گیرند.
کابل هوایی آلومینیومی مدل Aaac: آلیاژ، هادی این کابل را تشکیل می‌دهد و در اماکنی که دارای ولتاژ پایین‌تر از استاندارد و گاها ولتاژ متوسط هستند و همچنین از لحاظ مکانیکی تنش بالایی دارند، استفاده می‌شود.
کابل آلومینیوم هوایی مدل Acsr: در سیستم‌ها و مراکزی که حد متوسطی از ولتاژ را دارند از این نوع کابل استفاده می‌شود. هادی این کابل آلومینیوم است، از لحاظ شکل ساختاری مفتول‌هایی را از جنس آلومینیوم مشاهده می‌کنیم که دورتادور رشته‌های فولادی را تنیده شده‌اند و نقش مسنجر و مهار کننده را ایفا می‌کنند.

کابل آلومینیومی هوایی

🔻🔻🔻🔻🔻🔻🔻

🔥 خرید استثنائی لوله فلکسیبل رهاورد با تضمین کیفیت و قیمت 🔥

🔺🔺🔺🔺🔺🔺🔺

کاربرد کابل آلومینیوم

با توجه به رسانندگی کمتر آلومینیوم، در کاربردهای کم مصرف و خطوط انتقالی که طول زیادی ندارند، معمولا از سیم و کابل مسی استفاده می‌شود. اما استفاده از کابل آلومینیومی در خطوط فشار ضعیف و مسیرهای طولانی و استفاده از کابل هوایی به خاطر وزن کمتر، کاملا مرسوم است. به طور کلی کابل آلومینیوم در توزیع برق، خطوط محلی، انتقال نیرو، سیم‌کشی در بعضی از انواع هواپیماها به علت وزن کم، مورد استفاده قرار می‌گیرد. کابل آلومینیوم با شباهت بالا در عملکرد سیم کابل‌های مسی، در انواع مفتول و افشان تولید می‌شود. استفاده از این محصول در پروژه‌های صنعتی، کابل و سیم‌کشی بسیار رواج دارد. با توجه به این‌که کابل آلومینیوم دارای کاربرد گسترده‌ای در صنایع مختلف است، لذا پیش از آن‌که به بازار مصرف ورود پیدا کند در آزمایشگاه توسط متخصصین مورد ارزیابی و آزمایش قرار می‌گیرد.

سبد خرید
0 موارد محصول
حساب کاربری من